Home :Longridge & District Mixed Bowling League - 2020

Longridge & District Mixed Bowling League - 2020

Longridge & District Mixed Bowling League - 2020



16/03/2020 - Please see below an excerpt from a BCGBA Message, sent to county secretaries, Management and Officers, Leagues and members.

Following the Government Announcement this afternoon, it is with great sadness that we now have to suspend all bowling for the forseeable future.

All BCGBA meetings should now be postponed as un-necessary travel should be avoided. Contact in Pubs, Clubs and restaurants to be avoided.

Taking this all into account all leagues should now suspend matches until such time as we are given an all clear to resume competition.

All BCGBA and BCGLCC Competitions are now suspended until further notice this should include all qualifier events.

Cup Draw
  • Cup Draw - 2020
  • Div 1 - Carlesberg TrophyPreliminary Round - Monday 7th September 2020
     
    ACrown 'A'    Lea 'B'Catforth
    BBrickhouse 'A'    VictoriaRoebuck
    CBye   v Empire Services A----
    DInskip 'A'    Owd Nells Tavern F.T.Deepdale Bowling
     
    1st Round - Monday 14th September 2020
     
    EWinner of A   v Winner of BAcregate Labour
    FWinner of C   v Winner of DAshton
    GWoodplumpton 'B'    St. Michaels 'B'Barton
    HSalwick    Nateby ABroughton
     
    Semi Finals - Monday 21st September 2020
     
    IWinner of E   v Winner of FDeepdale Labour
    JWinner of G   v Winner of HGoose Green
     
    Final - Monday 28th September 2020
     
    KWinner of I   v Winner of JThurlby
  • Div 2 - Grunhalle TrophyPreliminary Round - Monday 7th September 2020
     
    ALonsdale B    CatforthBrickhouse
    BBye   v Broughton A----
    CAcregate Labour 'A'    Kirkham Conservative 'A'Scorton
    DGoose Green A    CanberraSt.Michaels
     
    1st Round - Monday 14th September 2020
     
    EWinner of A   v Winner of BCrown Hotel
    FWinner of C   v Winner of DElswick
    GLongridge Conservative 'A'    Acregate Labour 'B'Salwick
    HAshton 'A'    Deepdale RamblersLea
     
    Semi Finals - Monday 21st September 2020
     
    IWinner of E   v Winner of FWoodplumpton
    JWinner of G   v Winner of HGarstang
     
    Final - Monday 28th September 2020
     
    KWinner of I   v Winner of JWhittingham
  • Div 3 - Melling TrophyPreliminary Round - Monday 7th September 2020
     
    ABarton 'A'    Roebuck 'B'Fulwood Bowling Club
    BThurlby    Lonsdale AKirkham Conservative
    CInskip 'B'    Deepdale AWhitechapel
    DBye   v Hurst Green A----
     
    1st Round - Monday 14th September 2020
     
    EWinner of A   v Winner of BDeepdale Labour
    FWinner of C   v Winner of DLongridge Conservative
    GRoebuck 'A'    Woodplumpton 'A'Galgate
    HWhitechapel 'A'    ScortonOwd Nells Tavern
     
    Semi Finals - Monday 21st September 2020
     
    IWinner of E   v Winner of FVictoria
    JWinner of G   v Winner of HLongridge Conservative
     
    Final - Monday 28th September 2020
     
    KWinner of I   v Winner of JAcregate Labour
  • Div 4 - Flowers TrophyPreliminary Round - Monday 7th September 2020
     
    ABye   v St. Anthony Thurlby----
    BSt. Michaels 'A'    Kirkham Conservative 'B'Great Eccleston
    CElswick A    Pilling Reading RoomInskip
    DOwd Nells Tavern T.F.    Lea 'A'Nateby
     
    1st Round - Monday 14th September 2020
     
    EWinner of A   v Winner of BLonsdale
    FWinner of C   v Winner of DGarstang
    GLowther Gardens    St. BernardsMoor Park (East)
    HEmpire Services B    Broughton 'B'Moor Park (West)
     
    Semi Finals - Monday 21st September 2020
     
    IWinner of E   v Winner of FBarton
    JWinner of G   v Winner of HGalgate
     
    Final - Monday 28th September 2020
     
    KWinner of I   v Winner of JCrown Hotel
  • Div 5 - Garstang TrophyPreliminary Round - Monday 7th September 2020
     
    ABye   v Fulwood Bowling A----
    BBye   v Ashton Nomads----
    CBye   v East End----
    DBye   v Moor Park C----
     
    1st Round - Monday 14th September 2020
     
    EWinner of A   v Winner of BThurlby
    FWinner of C   v Winner of DWoodplumpton
    GWhittingham 'B'    Nateby BVictoria
    HGarstang 'A'    Hurst Green 'B'Canberra
     
    Semi Finals - Monday 21st September 2020
     
    IWinner of E   v Winner of FAshton
    JWinner of G   v Winner of HElswick
     
    Final - Monday 28th September 2020
     
    KWinner of I   v Winner of JLonsdale
  • Div 6 - Stephen Myerscough TrophyPreliminary Round - Monday 7th September 2020
     
    ABye   v Deepdale B----
    BBye   v Elswick B----
    CBye   v Longridge Conservative B----
    DBye   v Great Eccleston----
     
    1st Round - Monday 14th September 2020
     
    EWinner of A   v Winner of BWhittingham
    FWinner of C   v Winner of DGoose Green
    GBrickhouse 'B'    Goose Green BEmpire Services (Back)
    HAshton 'B'    Garstang 'B'Pilling Reading Room
     
    Semi Finals - Monday 21st September 2020
     
    IWinner of E   v Winner of FLea
    JWinner of G   v Winner of HOwd Nells Tavern
     
    Final - Monday 28th September 2020
     
    KWinner of I   v Winner of JBroughton
 Online BowlsLike us on FacebookFollow us on Twitter© 1998 - 2020 RmK